Profashion

Switch to desktop

Svatební kytice

Květiny a dekorace
Vlasta Černá Rypáčková, Mistr Florista
Pro vhodný výběr svatební kytice a květinové výzdoby by nevěsta už měla vědět jaké svatební šaty bude oblékat a kde se bude konat hostina. Svatební kytice je jedním ze základů celé svatební výzdoby. Od ní se odvíjí barevnost kytic pro maminky, svědkyně, svědky, družičky, pro zdobení obřadního místa, auta pro nevěstu.
Jak dlouho se věnujete květinám a květinové výzdobě?
Květinám se věnuji od narození. Oba rodiče jsou zahradníci, a tak jsem už od dětství hodně času trávila v zahradnictví mezi květinami. Vystudovala jsem zahradnickou školu v Mělníce a po ukončení školy jsem úspěšně dokončila studia na Floristické škole s titulem Mistr Florista.
Jak dlouho se orientujete na svatby?
Jsem specialistka na svatby již od roku 1998. Byla jsem první floristka v Praze, která měla orientaci pouze na svatební květinový servis.
Dokážete říct kolik svateb už máte za sebou?
Musím se usmívat, to opravdu nedokážu. Za ty roky jsou jich stovky. Ale čísla v tomto případě nevystihnou podstatu. Každá svatební dekorace je pro mě výjimečná. Stejně jako tato událost v lidském životě. Květiny na svatbu vybírám velmi zodpovědně a stejně přistupuji i k samotné vazbě kytic a dekorací. Za ty roky jsem nevytvořila dvě naprosto shodné svatební kytice. Každou přizpůsobuji nevěstě.
Odkud odebíráte květiny pro svou tvorbu?
Již od začátku podnikání vybírám velkoobchod, který je zaměřen na kvalitu dovážených květin. Kvalita květin má u mě přednost před cenou. Můžete namítnout, že svatba je jen na den, ale květiny v horší kvalitě mají nejen kratší trvanlivost, ale podepíše se to i na vzhledu. A já vím, že je to pak na fotografiích vidět. Nechávám si posílat květiny přímo z květinové burzy v Holandsku, kam se soustředí květiny z celého světa. Na svatební kytici nevěstě navrhnu přesné odrůdy květin, které si pak vyzvednu v Praze.
Kde se inspirujete pro vytváření nových a nových kombinací a tvarů květin?
Jsou takzvaní Trandmakers - tvůrci trendů. Soustředí se na módní přehlídky, výstavy nábytku, užité umění, atd. Vytváří tak pro nás s předstihem květinové inspirace, které ladí zároveň s módou. Inspirace nejsou striktní, mají podnítit k tvoření, nabídnout nápad. Na každém floristovi je, jak s tímto nápadem pracuje dál. Takže výsledné dílo je kombinací umu floristy, znalostí trendů a jeho fantazie.
Když Vás někdo osloví s tím, že chce zařídit vše, co se týká květin. Jak dále probíhá spolupráce?
Nevěsta žijící v zahraničí mne kontaktuje mailem a všechny návrhy pak řešíme touto cestou.
Mnohem lepší je osobní setkání, při kterém probereme požadavky a detaily nevěsty. Kytici a další dekorace tak lépe přizpůsobím stylu svatby, šatům, líčení a povaze nevěsty.
Svatební kytice
Jak dlouho trvá výroba svatební kytice?
Jedna až čtyři hodiny. Záleží na typu vazby kytice. Nejčastější vatičkovanou kytici dělám tak tři hodiny.
Nechávají si nevěsty tuto kytici na památku?
Nabízím nevěstám možnost svatební kytice usušení mrazem - květy si zachovají svoji velikost i barvu. Nevěstě, která by si ráda usušila kytici, vybírám takové květy, které se snadno usuší a jsou i při domácím sušení krásné.
Jak je to s házením kytice? Děláte pro tuto příležitost ještě „házecí" svatební kytici?
Tzv. „házecí kytice" je častou variantou. Většinou se jedná o volně vázané kytice, které jsou cenově méně náročné. Použijí se stejné květiny, ale v jiném typu vazby. Krásu svatební kytice si některé nevěsty chtějí uchovat a toto je jedna z možností, jak mít kytici a zároveň zachovat tradici.
Svatební výzdoba
Co je důležité u svatební výzdoby?
Typ restaurace, tvary stolů, šířka stolů, barva ubrusů a ubrousků, počet svatebčanů u stolu, typ hostiny - raut nebo klasická, zohledňuje se barva i typ květin, které jsou ve svatební kytici.
Jaké barvy jsou pro svatbu tabu? Je taková barva květin?
Tabu není. Neplatí žádná omezení v barvě ani typu květin. Jediné omezení je, aby vše dohromady ladilo. Připravovala jsem i k černo-bílým šatům nevěsty černo-bílou květinovou dekoraci.
Zdobení auta
Na co by měl všechno člověk myslet, při výzdobě auta?
Jak dlouho a rychle to auto pojede, v jakém ročním období pojede, zda je auto veterán či nikoliv. Například veteráni mají klepanou karoserii a klasické přísavky na nich nedrží. Barva auta. Kolik pojede aut v koloně.
Jak se odlišuje auto nevěsty a ženicha?
Nevěsta má více zdobené auto, ženich často místo květin má pouze dekorace ze zeleně. Pokud si mohou vybrat, tak nevěstě sluší bílé auto, ženichovi černé.
Používají se ještě plastové panenky připevněné na kapotu automobilu?
Nevím už dlouho o žádné nevěstě, která by na kapotu chtěla panenku. Ale třeba jsou takové. Naposledy jsem připevňovala panenku na kapotu svatebního tiráku.
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Naposledy změněno
Daniela

 

©www.wiit.cz a Profashion.cz

Top Desktop version